Zmiany w prawie budowlanym - wymagania dla wentylacji. REKUPERACJA obowiązkiem?

Strona główna » Aktualności

Wprowadzone zmiany wynikają z europejskiej dyrektywy, która dotyczy wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.  Wspomniane podmioty zobowiązane są do modyfikacji przepisów krajowych dotyczących prawa budowlanego. Nowo budowane domy muszą spełniać wyższe normy energetyczne, a stare – powinny zostać poddane modernizacji, w celu ograniczenia wykorzystywania energii pierwotnej.

Normy zostały zaostrzone dla wielu obszarów, w tym także dla systemów wentylacyjnych. Spowodowało to, że rekuperacja, czyli odzysk ciepła, jest jedną z wydajniejszych metod na spełnienie nowych wymagań prawnych dotyczących zapotrzebowania budynku na energię pierwotną.

Jednym z obowiązujących obecnie przepisów jest zmniejszenie wartości współczynnika Ep, który określa maksymalne roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną. Poprzednie standardy Ep były na poziomie 95 kWh/m2/rok. Od bieżącego roku poziom ten spadł do 70 kWh/m2/rok. Wielu eskpertów twierdzi, że nawet najlepsza termoizolacja ścian i dachu nie zapewnią nam takiego obniżenia wskaźnika Ep, jak sam montaż rekuperacji, czyli systemu wentylacji mechanicznej.

 

 

Jak działa REKUPERACJA?

System odzyskuje energię z wywiewanego z domu powietrza, w związku z tym budynek nie traci jej, gdyż ogrzewa ona powietrze nawiewane.
Sprawia to, że budynek jest w stanie odzyskać spory procent energii zużytej na ogrzewanie, która w standardowym domu umykałaby kominami na zewnątrz.

Kolejną zaletą rekuperacji jest to, że system filtruje powietrze z zewnątrz tak, aby zanieczyszczenia, takie jak pyły czy smog nie miały możliwości dostania się do domu.
Istotne jest to, że powietrze wywiewane i nawiewane nie miesza się ze sobą w żadnym obszarze, a więc dom z rekuperacją ma cały czas dostarczane świeże powietrze.

Zastosowanie rekuperacji może finalnie przynieść spore oszczędności, ważne jest, aby odpowiednio dobrać system do budynku.

Nasi Doradcy Caldo służą pomocą w tym obszarze, wystarczy tylko wysłać plan budynku na biuro@caldo-wentylacja.pl, a my doradzimy i postaramy się dobrać najlepsze rozwiązanie.

 

Załączniki